Choď na obsah Choď na menu
 


Povesti a legendy

1. 4. 2009

 

 Povesti a legendy

 

Obrázok

 

Ako o každom hrade jestvuje nejaká povesť a legenda, ktoré si ľudia rozprávali a prenášali z otca na syna, tak ani hrad Teplica nebol výnimkou.
Snáď najkrajšie spracovaná povesť o hrade, bola uverejnená v publikácii Povesti o hradoch II, od autora Jána Domastu z roku 1969, pod názvom ,,Červený mních a panna Agáta". Na 22 stranách knižky autor pútavo opisuje príbeh mnícha, pokladu, zla a versus dobra v ľudskom konaní.
 

Obrázok

Obrázok


O hrade Teplica takisto kolujú rozmanité legendy. Podla jednej z nich sú na hrade obrovské poklady, ktoré stráži tajomný mních. Ten môže na seba prijať rozmanitú podobu a tak vraj strašieva ľudí, ktorí sa zatúlali k zrúcaninám. Dňa 10.augusta 1899 priviedli Andreja Kmeťa k človeku, ktorý kedysi objavil pri oraní na poli pod hradom Teplica hlinený kalich, podobajúci sa omšovému, ale nebol až taký vysoký. Nálezcom bol úbohý starec, ktorý ležal na lôžku ťažko chorý na rakovinu a na otázky Dr. Gašparca, odvádzajúceho Andreja Kmeťa odpovedal len veľmi neochotne. Rozprával nesúvislo o akomsi mužovi, ktorý na Pustom Hrade kopal, objavil drahocenné náradie v podzemí za mrežou, ale vo chvíli, keď vyťahoval striebornú misu, objavil sa tajuplný červený mních a na smrť ho vystrašil. Ďalší muzeológ Peter Petic si zasa dňa 19.5.1926 vypočul rozprávanie o zázračnej soche Vykupiteľa, ktorá sa kedysi dávno nachádzala na Pustom Hrade a z jej boku vždy kvapkala krv. Petic si vypočul od miestneho podrichtára ešte aj ďalšie malebné povesti. Niekedy v dvadsiatych rokoch 19. storočia išla istá žena zo susednej obce Repište nazbierať na Pustý Hrad hríby. Ako vyšla na kopec, zbadala asi päťdesiat metrov pred opevnením otvor do podzemia, kde boli uložené poklady - bolo to práve na Veľký piatok. Žena vošla do podzemia a nabrala si toľko drahocenností, koľko len vládala uniesť. Keď vyšla z pivníc, zbadala, že za ňou beží psík, ktorý ju sprevádzal až domov. Zo svojho majetku sa však dlho netešila. Hneď, ako prekročila prah izby, padla na zem mŕtva. Samotný podrichtár mal s tajnými chodbami a podzemím Pustého Hradu vlastné skúsenosti. Pod prísahou potvrdil, že keď bol malý chlapec (v čase rozprávania mal 55-60 rokov) pásaval dobytok na okolí zrúcanín a často ich s ostatnými rovesníkmi navštevoval. Ako sa raz naháňali medzi múrmi, objavili kolmú šachtu, v ktorej nevideli dno a kamienky, ktoré do nej hádzali, vôbec nepočuli dopadnúť.
 
 

Obrázok

Podľa ďalšej legendy bol na hrade Teplica visiaci rebríkový most, ktorý bol upevnený na druhej strane doliny, na skale Kapitulských brál. Tento most mal slúžiť, ako úniková cesta v prípade neudržania hradu, voči útokom nepriateľa. 

Obrázok

 
Na základe inej legendy stráži na hrade Teplica nesmierny poklad, červený mních, ktorý môže na seba vziať rôzne podoby a tak, môže strašiť ľudí, ktorí sa zatúlajú k zrúcaninám hradu.

Obrázok